لوله فاضلابی

یکی از مهم ترین بخش های تاسیساتی مکانیکی هر ساختمان مختص به سیستم فاضلابی ساختمانی است.وظیفه این سیستم تخلیه پسآب،چرک آب یا فاضلاب ساختمانی به درون چاه فاضلاب یا شبکه فاضلاب شهری است که توسط شبکه لوله کشی انجام می شود.

لوله کشی فاضلاب ساختمانی ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی دارد زیرا هر گونه اشتباهی حتی جزئی میتواند پیامد های دردسرسازی از جمله انتشار آلودگی، بوی بد در محیط ساختمان، تحمیل هزینه های بالا و اضافی ، کاهش بهداشت و بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون داشته باشد.

از این  رو طراحی و اجرای سیستم های فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار است و از گذشته تا زمان حال با تغییر و تحوولات بسیاری همراه بوده.

در سیستم لوله کشی از انواع لوله های مختلف استفاده شده از جمله لوله های سفالی،چدنی،فلزی که بیشتر در سیستم های فاضلاب قدیمی مورد استفاده قرار میگرفتند،حال با رشد انسان در علوم مورد استفاده در ساختمان در سیستم های نوین سیستم های مکانیکی تخلیه اب و فاضلاب ساختمانی از لوله های فولادی،پلی اتلین،ای بی اس (ABS)، پوشفیت،پی وی سی ….. استفاده می کنند.

هرکدام از این محصولات دارای ویژگی های خاصی هستند اما می توان گفت استفاده از لول های پی وی سی (PVC) در جهان جز پر مصرف ترین محصولات به کار رفته در سیستم های مدرن شبکه لوله کشی فاضلابی ساختمان هسات.

از ویژگی های بسیار لوله های (UPVC) میتوان به موارد زیر اشاره کرد

ضریب زبری بسیار پایین (اصطکاک بسیارناچیز در میان سطح لوله و مواد داخل آن)

نفوذناپذیری کامل در برابر رطوب و گرد و غبار

قابل بازیافت مجدد تا چندین بار

سازگاری کامل با محیط زیست

مقاومت مناسب در برابر مواد شیمیایی

وزن کم و نصب سریع و آسان

طول عمر بالای ۵۰ سال

قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه

لوله های یو پی وی سی در برابر خوردگی‌های سطح خارجی در زیر خاک به اندازه خوردگی سطح داخلی مقاوم هستند و با اسیدها، بازها، نمک ها، باکتری‌ها و بیشتر مواد شیمیایی موجود در خاک و نیز با مایع گذرنده در داخل لوله واکنش نشان نمی‌دهند. بدین سبب در این لوله‌ها نیازی به پوشش‌های خاص ضد خوردگی نیست. برای فاضلاب بهداشتی، لوله یو پی وی سی در برابر تمامی مواد شیمیایی موجود در فاضلاب‌های خانگی شهری و صنعتی مقاوم است.

قدرت و استحکام بالا، نصب آسان، اقتصادی بودن(ارزان )، مقاومت در مقابل اسید و باز، عدم رسوب پذیری، عدم زنگ زدگی و حمل و نقل آسان از جمله مزایایی هستند که پی وی سی را به یکی از پرمصرف ترین پلاستیک های جهان تبدیل کرده. در انتقال فاضلاب در دنیا بیشترین استقبال از لوله های PVC  صورت گرفته. به طور قطع یکی از مهم ترین دلایل استقبال از لوله های فاضلابی  پی وی سی قیمت پایین آن نسبت به دیگر کالا های جانشینش می باشد.

شرکت اورامان غرب لوله های فاضلابی را بر اساس استانداردملی ایران به شماره 9119 با دومدل کوبله چسبی و اورینگی تولید می کنند که از سایز 32 الی 315 میلیمتر با حوزه کاربری B، D وBD  در شاخه های 6 متری تولید می کند.

شرکت اورامان غرب با بیش از 29 سال سابقه کار در زمینه تولید لوله و اتصالات  پی وی  سی ( پلیکا ) توانسته با  مهندسین با تجربه و دانش آموخته و آزمایشات بسیار بر مواد اولیه های متفاوتی به فرمولاسیون منحصر به فرد خود در تولید لوله و اتصالات upvc  برسد که حاصل آن تولید محصول باکیفیت و با دوامی شده که علاوه بر پیروی از استاندارد های ملی،نیاز مشتریانی که به دنبال محصولات با کیفیت هستند را نیز بر طرف کند.

در جدول زیر مشخصات فنی لوله هایی فاضلابی بر اساس استاندارد (۹۱۱۹ فاضلاب ساختمانی ) را مشاهده میکنید

وزن (kg) حوزه کاربرد ضخامت دیواره لوله (mm) سایز لوله ردیف
۲/۵ B ۳ ۳۲ ۱
۳/۲ B ۳ ۴۰ ۲
۳/۷ B ۳ ۵۰ ۳
۵/۳ B ۳ ۶۳ ۴
۷/۸ BD ۳ ۹۰ ۵
۱۰/۳ BD ۳/۲ ۱۱۰ ۶
۱۱/۸ BD ۳/۲ ۱۲۵ ۷
۱۴/۱‍ B ۳/۲ ۱۶۰ ۸
۱۸/۳ BD ۴ ۱۶۰ ۹
۲۲ B ۳/۹ ۲۰۰ ۱۰
۲۷ BD ۴/۹ ۲۰۰ ۱۱
۳۷ B ۴/۹ ۲۵۰ ۱۲
۴۵ BD ۶/۲ ۲۵۰ ۱۳
۵۶ B ۶/۲ ۳۱۵ ۱۴
۶۶ BD ۷/۷ ۳۱۵ ۱۵

حوزه کاربرد B : برای استفاده در روکار ساختمان و اجرای بیرون ساختمان که به دیوار نصب می شوند.
حوزه کاربرد D : برای فاصله یک متر و کمتر از ساختمان ، جایی که لوله ها در زیر خاک دفن می شوند و به سیستم اصلی فاضلاب شهری متصل می‌کردند.
حوزه کاربرد BD : قابل استفاده در هر دو حوزه B و D.